A couple of years in the past The Wholesome Mummy began doing a little bit of a procuring experiment to see how shopping for the identical gadgets from main grocery store chains in contrast in worth and availability. We now have achieved it as soon as AGAIN to assist prevent money and time, however barely totally different this time.
We determined that will help you prepare for the Again to Faculty lunches and evaluate a number of the hottest lunch field snacks and the place the very best place to buy is.
Value of dwelling wrestle
Value of dwelling costs are knocking us all for six currently. The common value of a weekly grocery store is $200 with some households spending as much as $350 per week on their meals invoice. That’s an enormous chunk of funds.
We appear to be paying extra for every part, in addition to the weekly store, there are additionally will increase to energy payments, gas to fill the automobile and even swimming classes. Now to high it off we’re going to be scuffling with the prices of latest uniforms and books as college heads again. That’s precisely why we determined to try to make issues a bit simpler and deal with lunch meals in our newest worth comparability store.
The Wholesome Mummy Again to highschool procuring journey
What did we purchase?
We grabbed 30 of the extra fashionable snacks youngsters like to see of their lunch bins, together with:
Sultanas
Recent fruit and berries
Pouch yogurts
Pouch custards
White bread
Child cucumbers
Cherry tomatoes
Wraps
Wholemeal bread rolls
20 pack of combined chips
Muesli bars
Apple juice poppers
LeSnak
Tin Tuna
Rice crackers
Corn thins
Cheese Sticks
Popcorn
Ham sliced
Turkey sliced
Laughing Cow Cheese
Cruskits
Roll-ups
Jatz (field)
LCM Bars
Sliced Cheese
Honey
Strawberry jam
Vegemite
The place did we store?
We shopped at a mixture of independently owned and fashionable grocery store chains in Australia.
The costs
Â
Aldi
Woolworths
Coles
TOTAL SHOP
$94.58
$145.45
$127.50
Sultanas (6 bins)
$2.29
$2.30
$2.30
White sliced bread
$2.29
$2.70
$2.70
Punnet strawberries
$1.99
$2.00
$2.00
Punnet blueberries
$2.49
$2.50
$2.50
Bananas
$3.99 p/kg
$4.50 p/kg
$4.00 p/kg
Pouch yogurts
$0.69
$0.75
$0.75
Pouch custards
$1.49
$1.90
$1.90
Child cucumbers
$3.49
$3.90
$3.50
Cherry tomatoes
$2.99
$2.50
$2.50
Wraps
$2.29
$5.00
$2.70
Wholemeal bread rolls 6pk
NA
$3.00
$2.65
20 pack combined chips
$5.79
$8.90 (or 2 for $15)
$8.90 (or 2 for $15)
Muesli bars – 6 pack of choc chip bars
$1.99
$5.50
$4.00
Apple juice poppers 6pk
$3.79
$4.60
$3.50
LeSnak biscuit and cheese dip 6pk
NA
$5.50
$5.50
Tin tuna
$1.09
$1.35
$1.50
Rice crackers
$1.29
$2.30
$1.35
Corn thins
$1.89
$2.00
$2.00
Cheese sticks (stringers)
$4.29
$7.00
$7.00
10 pack of popcorn
$2.59
$2.75
$2.75
Ham slices 400g
$5.29
$7.90
$6.00
Turkey slices 320g
$7.49
$16.80
$9.00
Laughing Cow Cheese
NA
$5.00
$5.00
Cruskits
$3.49
$4.00
$3.50
Rollups 6pk
$3.49
$5.50
$5.50
Sliced Cheese 500g
$7.99
$11.00
$11.00
Jatz (field)
$1.35
$4.00
$3.00
Honey 400g
$6.49
$7.00
$7.20
Jam 500g
$2.49
$2.50
$2.50
Vegemite 380g
$6.79
$7.30
$7.30
LCM bars 6pk
$2.99
$3.50
$3.50
TOTAL SHOP
$94.58
$145.45
$127.50
But once more ALDI won’t ever be overwhelmed for the very best funds store saving over $50 in comparison with Woolworths costs and $30 in comparison with Coles! In saying that 3 gadgets weren’t obtainable from Aldi however there isn’t any doubt they’re the clear winner and on a funds you would make some small modifications to your procuring checklist when at Aldi if some gadgets aren’t obtainable, they do have loads of bargains to select from!
Whereas we do like to assist native grocers and encourage you to buy round for the very best costs, in case you are trying to do a fast one-stop store then Aldi is the place to go.
Price range lunch field snacks
The Wholesome Mummy app has over 6000+ family-friendly and budget-friendly recipes together with some scrumptious lunch field snacks the children will love.